INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Gabriel Fredro h. Bończa  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fredro Mikołaj Gabriel (1595–1631?), biskup bakowski w Mołdawii, syn Jędrzeja z Pleszowic na Nowosielcu i Elżbiety z Wielżyńskich, wstąpił do zakonu bernardynów (franciszkanów obserwantów) w Tarnowie w r. 1612; pracował w Skępem, był następnie gwardianem i kaznodzieją w Samborze. Po zgonie biskupa bakowskiego Adama Goskiego (a nie po Abrahamie Siladeckim, który jako sufragan chełmiński był tytularnym biskupem cereteńskim, tj. może sereteńskim, ale z biskupstwem bakowskim nie miał nic wspólnego) nominowany był przez króla polskiego biskupem bakowskim. Kongregacja Propagandy, która w tym czasie powstała i pragnęła wszystkie tereny misyjne poddać pod swoją jurysdykcję, zakwestionowała wybór F-ry, ale król Zygmunt III pozostawił kwestię nominacji Stolicy Apostolskiej. Papież Urban VIII prekonizował F-rę w r. 1627. Konsekrowany został F. biskupem 26 VIII 1627. W r. 1628 zapisany jest w księdze nacji polskiej w Padwie. Na synodzie prowincjonalnym piotrkowskim z r. 1628 miał swego delegata w osobie bernardyna Leonarda Starczewskiego. W r. 1629 dokonał wizytacji swej diecezji, bawiąc w niej 3 miesiące, po czym wrócił do Polski, gdzie już stale przebywał, jak większość biskupów bakowskich. Nad katolikami w Mołdawii pieczę przez ten czas mieli misjonarze włoscy jako prefekci, komisarze czy wizytatorzy apostolscy, jak Andrzej Bogoslović, Wilhelm Foca di Perugia, Wincenty Pinieri di Montefiascone, Bonici. Przeciw F-rze jako nieobecnemu w diecezji podnoszono rozmaite zarzuty; była wniesiona przeciw niemu przez mołdawskich katolików skarga, żądająca duszpasterza Włocha; były to echa ówczesnych politycznych czy też zakonnych sporów o juryzdykcję kościelną w Mołdawii. F. nie zostawił zresztą dobrego w Mołdawii wspomnienia, jeszcze w kilkanaście lat po jego zgonie wspomnienie o jakimś skandalu z nim związanym notuje wizytator Bandini (Bandulović). F. zmarł ok. r. 1631, gdyż już 7 września 1631 Zygmunt III mianuje biskupem bakowskim dominikanina Zamoyskiego.

 

Bartoszewicz w Enc. Org.; Złota Księga XVII (1895) 71; Kantak K., Bernardyni polscy, Lw. 1933, II, 44; Eubel, Zur Geschichte d. röm. kath. Kirche in Moldau, Römische Quartalschrift, 1898; Korolevskij C., artykuł »Bacău« w Dictionnaire d’histoire et de géographie ecclesiastiques Baudrillarta i de Meyera, t. VI; Hurmuzaki, Documente privitoare la istoria românilor, VIII (1894), 414–5; Iorga N., Istoria bisericii româneşti, I, Valea del Münte 1908, 207; Iorga N., Istoria Românilor prin călători, I, Bukareszt 1928; Iorga N., Studii şi documente cu privire la istoria românilor, I (423); Urechia V. A., Codex Bandinus, Anal. Acad. Rom. 1894, seria II, t. XVI; Filitti I. C., Din arhivele Vaticanului, I, 1914, 95–6; Calinescu C., Altre notizie sui missionari cattolici nei paesi romeni, Diplomatarium Italicum, II, 1930; Sabău, O nouă listă a episcopilor catolici din Moldovă, Revistă Istorică, Bukareszt, 1943, nr 7–12; Reychman J., Biskupstwo bakowskie w świetle literatury historycznej rumuńskiej, »Nasza Przeszłość«, IV, 36 (1948); Informacje z archiwum bernardynów w Krakowie.

Jan Reychman

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Sędziwój h. Ostoja

1566-02-02 - między 20 V a 12 VIII 1636
alchemik
 

Jan Wężyk

1575 - 1638-05-27
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.